Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Haberler

Etik ve Siyaset


Dünyanın her yerindeki siyasi gelişmeler bizi siyaset ve ahlak üzerine tekrar düşünmeye sevk ediyor. Türkiye'deki siyasi gelişmelerse öylesine yakıcı ve hızlı ki bütün dikkatimizi üzerine çekiyor. Gerçekten tarihi öneme sahip olaylara tanık oluyoruz. Bunları doğru kavramak için düşünen herkes büyük çaba sarf ediyor. 

Öte yandan mevcut küresel konjonktür dünya siyasetini mutlak bir anlamda iktidar ve güç kavramlarının egemenliği altına yerleştirmiş durumda. Dünya ölçeğinde egemenlik kurmuş olan neoliberalizmin bu yapısal krizi, olan ve olması gereken arasındaki belirgin çizginin kaybolmasına yol açmakta. Tabiri yerindeyse bu, siyasetin barbarlaşması sonucunu doğurmakta.

Felsefenin bu noktada bir işlevi olacaksa bu, mevcut savaş halinden çıkmanın yollarını aramak olmalı. Özellikle günümüzde felsefe, küresel anlamda siyasetin neliğine dair tekrar tekrar düşünmeye mecbur. Bu gerekliliğin farkında olmak, toplumsal olana dair antikçağdan beri süregiden siyaset, etik ve iktidar arasındaki gerilimli ilişkinin doğasını, tekrar konu edinmemizi getirdi. Konuyu çeviri ve telif yazılarla yeniden tartışmaya açmaya çalıştık. Umuyoruz olguları kavrama çabalarına bir katkımız olur… 


Marksist Estetik -29.12.2015 16:42:42
 
Sunu
 
Marx, insanı belirlerken diğer canlılardan farklı olarak insanın güzellik yasalarına göre de üretiyor olmasının altını çizer. Sanat nesnelerini, doğa bilimlerinin nesneleri yanında dünya bütünlüğünü oluşturan iki nesne alanından biri olarak belirler. Diyalektiği doğa ve tarihin materyalist kavranmasına bilinçli olarak aktaran Marx ve Engels bununla birlikte estetiği de idealizmin “saf sanat” anlayışından kurtarır.
***
Marksist estetik kuramın en karakteristik özelliği sanatın neliğinin “insan eylemi”yle ilişkili olduğu düşüncesidir. Marksist estetik kuramı içinde en büyük yer tutan görüş Marksist estetiğin kurucusu sayılan George Lukács’ın savunduğu toplumcu gerçekçiliktir. Ancak, Marksist estetik kuramı yalnızca toplumcu gerçekçilikle sınırlandırılamaz. Bir Marksist yazar olan Bertolt Brecht’in epik tiyatro kuramı gerçekçi tutuma karşı olmasına rağmen sanata toplumsal bir rol verir. Başka bir Marksist düşünür Jean-Paul Sartre da kendisinin geliştirdiği fenomenolojik ontolojiye dayanan sanat kuramında gerçekçiliğe karşıdır. Başta Adorno ve Benjamin olmak üzere Frankfurt Okulu üyelerinin bir kısmı da sanatı eleştirel bir bakış açısıyla ele alarak Marksist sanat kuramına katkılarda bulunuyor. Marksist estetik tartışmasını yeniden açmakla, estetik tartışmalarına sınırlı da olsa bir katkı olmayı hedefledik.
 
S. Ö.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Anarşizm -29.12.2015 16:42:13
 
Sunu
 
Kuşkusuz anarşizm güçlü bir siyasi akım olarak etkili oldu. Sadece bir siyasi akım olarak kalmadı çok güçlü temsilcileri olan felsefi akım olarak da etkili oldu. Ama özellikle siyasi rakipleri sert polemiklere anarşizm kavramının içini boşaltmaya, “kör terörle” aynı şekilde algılanmasını sağlamaya uğraştı. Doğrusu önemli oranda da bunda başarılı oldular. Bizde ise bir siyasi akım olarak kayda değer bir varlık gösteremedi. Felsefe alanındaysa neredeyse hiçbir temsilcisi olamadı. Kendini dost sohbetlerinde anarşist diye tanımlayan meslekten felsefecilerin çabası fantastik bir algı yaratmanın ötesine geçemedi. Oysa düşünce tarihinde anarşizm önemi yadsınmayacak bir yer işgal ediyor. Felsefe geleneği olan toplumlarda bu öneme uygun oranda çalışmalar yapılıyor. Umuyoruz Türkiye’de de felsefeciler anarşizm hakkında daha yoğun çalışmalar yaparlar. Bu umutla anarşizm temasıyla hazırladığımız derginin mütevazı da olsa bir katkı olmasını diliyoruz...
 
S. Ö.
Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Haberlerin Tamamı

Gelişmiş Arama


Duyurular


Adres :Gündüz Bey Sokak No:42 Maden - Büyükada - Adalar / İstanbul
Telefon :05414010262 Faks :02623032908
Eposta :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri